Fizična oseba z dejavnostjo je posameznik, ki na trgu samostojno, neodvisno in poklicno opravlja registrirano ali zakonsko urejeno dejavnost z namenom ustvarjanja prihodkov, vendar nima statusa samostojnega podjetnika (s.p.).
Z opravljanjem svoje dejavnosti lahko oseba prične, ko jo vpisana v register dejavnosti za fizične osebe oziroma Poslovni register Slovenije, pri tem pa mora izpolnjevati več pogojev. Gre za posebno statusno obliko, ki omogoča opravljanje določene dejavnosti, ne da bi bilo treba ustanoviti podjetje ter se registrira neposredno pri svoji poklicni zbornici, ministrstvu ali drugem pristojnem organu na podlagi posebnega področnega zakona.
POSTOPEK PRIDOBITVE STATUSA FIZIČNE OSEBE Z DEJAVNOSTJO:
- VPIS V RAZVID
Predlog za vpis v razvid vloži posameznik, ki želi opravljati dejavnost, pri pristojnem ministrstvu. Postopki vpisov v razvid so podobni pri vseh dejavnostih. Po odobritvi vloge pristojno ministrstvo pošlje odločbo na naslov prosilca.
- VPIS V POSLOVNI REGISTER SLOVENIJE:
Pristojno ministrstvo odločbo elektronsko pošlje AJPES-u, ki vpiše fizično osebo z dejavnostjo v Poslovni register Slovenije po uradni dolžnosti. Nekatera ministrstva oziroma institucije vpisa ne uredijo po uradni dolžnosti, temveč mora to oseba storiti sama.
- PRIJAVA NA FINANČNO UPRAVO (NA FURS)
Pristojno ministrstvo elektronsko pošlje pristojnemu davčnemu uradu. Fizično osebo z dejavnostjo, FURS nato v davčni register vpiše po uradni dolžnosti. Kljub temu, pa mora zavezanec, ker FURS ne razpolaga z vsemi podatki, v 8 dneh po registraciji dejavnosti oddati na FURS obrazec DR-03 – Prijava za vpis dejavnosti fizične osebe v davčni register. Hkrati pa mora zavezanec, če želi postati normiranec, to priglasiti FURS-u najkasneje v 8 dneh po registraciji dejavnosti. Gre za obrazec DD-IPDO – Izračun predvidene davčne osnove. Če se odloči za ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov, svoje namere ne rabi sporočati FURS-u. Ravno tako kot pri vpisu v PRS, nekatera ministrstva oziroma institucije vpisa ne uredijo po uradni dolžnosti, temveč mora to zavezanec storiti sam.
- PRIJAVA V SOCIALNA ZAVAROVANJA (NA ZZZS)
Zavarovanec si mora urediti zavarovanje na pristojni enoti Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije ali na najbližji SPOT točki, kjer v 8 dneh od dneva vpisa v razvid odda obrazec M-1.
DEJAVNOSTI, KI JIH LAHKO REGISTRIRAJO FIZIČNE OSEBE:
Dejavnosti, ki jih lahko registrirajo fizične osebe je veliko. Mednje spadajo odvetniki, arhitekti ter številni drugi samozaposleni, ki nimajo registrirane dejavnosti kot samostojni podjetnik. Statusna oblika fizične osebe z dejavnostjo ima sicer podobnosti med posameznimi dejavnosti, kljub temu pa ima vsaka tudi kar nekaj posebnosti, kar pomeni, da mora oseba predno se odloči za registracijo podrobno poznati pogoje, obveznosti in pa tudi postopke. V nadaljevanju so na kratko predstavljene štiri dejavnosti:
- ZASEBNI ŠPORTNI DELAVEC IN POKLICNI ŠPORTNIK
Status obeh ureja Zakon o športu (ZŠpo-1). Poklicnega športnika opredeljuje kot športnika, ki je vpisan v razvid poklicnih športnikov in samostojno delo v športu opravlja kot svojo izključno ali dopolnilno dejavnost. Zasebni športni delavec je posameznik, ki izpolnjuje pogoje o izobrazbi ali usposobljenosti in je vpisan v razvid zasebnih športnih delavcev. Pogoj za pridobitev statusa zasebnega športnega delavca je ustrezna izobrazba ali ustrezna usposobljenost za opravljanje te dejavnosti ter opravljen vpis v razvid strokovno izobraženih in usposobljenih delavcev v športu pri Ministrstvo za gospodarstvo, delo in šport. Poklicni športnik lahko opravlja delo v športu, če je športnik, star najmanj 15 let in je vpisan v razvid poklicnih športnikov pri Ministrstvo za gospodarstvo, delo in šport. V primeru, da ima podjetnik status zasebnega športnega delavca, lahko odpre tudi t.i. popoldanski s.p., pri čemer mu zaradi statusa zasebnega športnega delavca kot glavne dejavnosti, ni potrebno plačevati pavšalnih prispevkov za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni.
- ZASEBNI RAZISKOVALEC
Status zasebnega raziskovalca ureja Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (ZZrID) ter se pridobi z vpisom v register zasebnih raziskovalcev, ki ga vodi ARIS. V register se lahko vpiše raziskovalec z doktoratom znanosti, ki je usposobljen opravljati temeljno in aplikativno raziskovalno in razvojno dejavnost, strokovnjak z magisterijem ali z visoko izobrazbo, ki je usposobljen opravljati aplikativno raziskovalno in razvojno dejavnost ter strokovnjak, ki je usposobljen opravljati razvojno oziroma inovacijsko dejavnost, ne glede na doseženo izobrazbo in imate opravljena raziskovalna in razvojna dela, podeljene patente oziroma inovacije. Postopek za vpis v register zasebnih raziskovalcev se začne z vlogo, ki vsebuje zahtevek za vpis z dokazili o izpolnjevanju pogojev za vpis. O vlogi odloči direktor ARIS z odločbo na podlagi mnenja strokovne komisije, ki jo imenuje direktor ARIS.
- SAMOSTOJNI NOVINAR
Status samostojnega novinarja ureja Zakon o medijih (ZMed-1) ter se pridobi z vpisom v Razvid samostojnih novinarjev pri ministrstvu, pristojnemu za kulturo. Postopek za pridobitev statusa samostojnega novinarja se začne na podlagi vloge pri pristojnem ministrstvu, ki ji predlagatelj priloži dokazila o izpolnjevanju pogojev za vpis v razvid samostojnih novinarjev in mnenje najmanj enega strokovnega združenja novinarjev. Za registrirano strokovno organizacijo novinarjev šteje reprezentativna strokovna organizacija novinarjev, v katero je včlanjenih najmanj 100 novinarjev ali drugih avtorjev medijskih prispevkov. V razvid se vpiše novinar, ki ima izkaz o aktivnem znanju slovenskega jezika, če ni državljan Republike Slovenije; potrdilo, da opravlja novinarsko dejavnost kot edini ali glavni poklic; ima dokazila o objavah v medijih, ki so vpisani v razvid iz 12. člena tega zakona; ter dokazilo, da mu ni s pravnomočno sodno odločbo prepovedano opravljanje te dejavnosti. Ministrstvo za kulturo izda odločbo in jo na podlagi Zakona o splošnem upravnem postopku posreduje samostojnemu novinarju, ki mora nato sam urediti prijave dejavnosti oz. zavarovanja na ustreznih institucijah (AJPES, FURS, ZZZS).
- SAMOZAPOSLEN V KULTURI
Status samozaposlenih v kulturi ureja Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK) in se pridobi z vpisom v Razvid samozaposlenih v kulturi pri ministrstvu pristojnem za kulturo. Za pridobitev statusa je potrebno izpolnjevati pogoj, da oseba samostojno opravlja specializiran poklic na področjih iz 4. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo ter, da ima ustrezno strokovno izobrazbo oziroma z dosedanjim delom izkazuje, da je usposobljena za opravljanje te dejavnosti. Poleg tega, je pogoj za pridobitev status tudi, da oseba ne prejema pokojnine. Samozaposlen v kulturi lahko prispevke za socialno varnost plačuje sam, ali pa jih ob izpolnjevanju določenih pogojev plačuje država. Pravica, do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna se pridobi v drugem, ločenem postopku – Pridobitev pravice do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna.
STATUS FIZIČNE OSEBE Z DEJAVNOSTJO ALI STATUS SAMOSTOJNEGA PODJETNIKA?
Fizična oseba z dejavnostjo v primerjavi s samostojnim podjetnikom opravlja poklicno dejavnost, s. p. pa opravlja gospodarsko dejavnost. Status fizične osebe z dejavnostjo urejajo posamezni pravilniki in zakoni področij, na katerem oseba opravlja dejavnost, medtem, ko status samostojnega podjetnika ureja Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1).
| FIZIČNA OSEBA Z DEJAVNOSTJO | SAMOSTOJNI PODJETNIK | |
| POGOJI GLEDE IZOBRAZBE/ USPOSOBLJENOSTI | Posebni pogoji glede strokovne izobrazbe ali strokovne usposobljenosti | Posebni pogoji glede strokovne izobrazbe ali strokovne usposobljenosti |
| ČASOVNA OMEJITEV | Vpis v Poslovni register Slovenije ni omejen | Vpis v Poslovni register Slovenije ni omejen |
| UGOTAVLJANJE DAVČNE OSNOVE | Ugotavljanje davčne osnove ali po dejanskih odhodkih in dejanskih prihodkih ali pa v višini normiranih odhodkov in dejanskih (plačanih) prihodkov | Ugotavljanje davčne osnove ali po dejanskih odhodkih in dejanskih prihodkih ali pa v višini normiranih odhodkov in dejanskih (plačanih) prihodkov |
| VIŠINA PRISPEVKOV ZA SOCIALNO VARNOST | Prispevke za socialno varnost (pokojninsko, zdravstveno zavarovanje itd.) plačujejo sami, razen v primeru samozaposlenih v kulturi ali vrhunskih športnikov, kjer del ali celoto prispevkov pod določenimi pogoji krije država. | Prispevke za socialno varnost (pokojninsko, zdravstveno zavarovanje itd.) plačujejo sami. |
| ZAKONSKA PODLAGA
|
Status urejajo posamezni pravilniki in zakoni področij, na katerem oseba opravlja dejavnost. | Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1). |
| OBSEG DEJAVNOSTI | Ne more registrirati katerekoli dejavnosti, temveč se lahko ukvarja le z eno, izjemoma tudi več dejavnostmi, ki so napisane v odločbi pristojnega ministrstva ali institucije | Lahko registriranih več različnih dejavnosti za katere izpolnjuje pogoje. |
| MOŽNOST ZAPOSLOVANJA | Ne more imeti dodatnih zaposleni | Lahko zaposluje tako na podlagi pogodbe o zaposlitvi kot tudi preko drugih pogodbenih oblik. |
| FLEKSIBILNOST V POSLOVANJU | Primernejši za tiste, ki delujejo izključno na področju na enem področju in ne nameravajo poslovanja usmerjati širše | Omogoča več možnosti za razvoj v prihodnosti |
Za dodatne informacije se lahko obrnete na SPOT svetovanje Posavje – CPT Krško, telefon: 07/490 22 24.
Objavljeno: SPOT Svetovanje in podjetniško mentoriranje Posavje, www.cptkrsko.si, avgust 2026
Avtor: Iris Hribar, SPOT svetovalka
Viri:
- Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1)
- Zakon o športu (ZŠpo-1)
- Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (ZZrID)
- Zakon o medijih (ZMed-1)
- Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK)
- https://spot.gov.si/sl/poslovanje/pravnoorganizacijske-oblike-in-nacini-opravljanja-dejavnosti-2

