Povzetek projekta

SOLIDARITOWN je evropski projekt, ki je del evropske pobude CERV (Citizenship, Equality, Rights and Values) in je podprt s strani Evropske unije. Preko tega projekta bo Medina de Rioseco (vodilno mesto projekta) sodelovala z drugimi organizacijami, kot so Združenje mreže božičnih mest, mestni svet Torrejón de Ardoz, mestni svet Genove (Italija), Nacionalna politehnična univerza v Lvovu ( Ukrajina) , Center za podjetništvo in turizem Krško (Slovenija), Mestna hiša Bukarešta (Romunija), Združenje Se Poate (Romunija), Mestna hiša Gorlice (Poljska), Fundacija Autokreakja (Poljska), Mestna hiša Seia (Portugalska), združenje Educpro (Portugalska), mestni svet Leuven (Belgija) in združenje Educshakers (Belgija).

Projekt, ki ga že od samega začetka podpira združenje Christmas Cities Network, skuša vzpostaviti itinerar mednarodnih konferenc, ki bodo potekale v vsakem od partnerskih mest, na katerih bodo mladi iz vse Evrope razpravljali o zavezanosti državljanskih in evropskih vrednot, ki sovpadajo s praznovanjem božiča. Še posebej solidarnost in enotnost med različnimi skupnostmi, spodbujanje ciljev trajnostnega razvoja po vsej celini in zagotavljanje pomoči tistim, ki so jih prizadele vojne in drugi konflikti v Evropi in drugod po svetu. V tem smislu projekt ne želi le praznovati raznolikosti in solidarnosti v božičnem času, ampak tudi obravnavati trenutne izzive v Evropi, kot je vojna v Ukrajini, spodbujati sodelovanje med mesti in aktivno udeležbo državljanov pri spodbujanju miru, pravičnosti in socialne vključenosti.

23.4.2024

Predstavitev mesta Krško na mednarodni konferenci v Španiji v sklopu projekta SOLIDARITOWN

CPT Krško se je v preteklih dneh udeležil mednarodnega srečanja partnerjev v španskem mestu Torrejón de Ardoz, kjer je potekala prva strokovna konferenca v sklopu evropskega projekta CERV SOLIDARITOWN, ki ga je na razpis Evropske komisije uspešno prijavilo partnerstvo 6 držav s posameznimi inštitucijami. Eden od partnerjev je tudi CPT Krško. Projekt naslavlja dobre prakse na temo solidarnosti. Prva konferenca je naslavljala solidarnost in organizacijo dogodkov v času božičnih praznikov in adventa. Mednarodnega dogodka, ki sta ga koordinirala ‘Mreža evropskih božičnih mest’ in mestni svet Torrejón de Ar

doz, so se udeležili predstavniki mest Waterford (Irska), Brno (Češka), Bukarešta (Romunija), Braga (Portugalska), Krško (Slovenija), Medina de Rioseco (Španija), Gorlice (Poljska), Genova (Italija) in Lvov (Ukrajina).

Direktorica CPT Krško Kristina Ogorevc Račič je ob tej priložnosti uradno podpisala sporazum o sodelovanju s podžupanjo španskega mesta Medina de Rioseco in predala simbolično darilo županu mesta Torrejón de Ardoz.

Predstavljene so bile dobre prakse treh evropskih mest (Waterford, Brno, Genova), ki so svoje praznovanje praznikov zasnovali kot širši tudi turistični produkt. Predstavili so različne aktivnosti od organizacije božičnih sejmov, družabnih dogodkov do strategije oglaševanja, digitalizacije in trajnosti. Mestni svet Torrejón de Ardoz, ki organizira velik božični sejem v predmestju Madrida, je podrobneje opisal koncept praznovanja in njihove začetne ideje, do izvedbe in načrtov v prihodnosti.

Med drugim se je dogodka udeležil g. Enrique Espinel, vodja podjetja CIVITATIS, ki je eden največjih ponudnikov turističnih doživetij na področju špansko govorečih trgov, g. Rafael González, predstavnik podjetja Productosres de Sonrisas, ki se ukvarja s postavitvijo lunaparkov, atrakcij in organizacijo predstav za otroke in g. Alberto Lorente Saiz, predstavnik podjetja CREA 360 SL, ki se že več kot desetletje ukvarja z različnimi EU projekti, predvsem na področju izmenjave znanj. Konferenco je zaključil dolgoletni  in nekdanji poslanec Evropskega parlamenta g. Salvador Garriga, ki je spregovoril o pomenu solidarnosti na območju Evropske unije.  V sklopu obiska smo si partnerji ogledali interaktivni Park Evrope, ki so ga v mestu Torrejón de Ardoz zgradili in financirali s pomočjo Evropske unije ter je namenjen spoznavanju največjih kulturnih znamenitosti evropskih mest, predvsem za šolarje in mladino. V nadaljevanju so dobre prakse delovanja predstavili tudi ostali partnerji iz Belgije, Poljske, Portugalske, Romunije in Slovenije (Krško).

V okviru projekta se bo v letošnjem in naslednjem letu zvrstilo še 5 mednarodnih konferenc, že naslednja bo meseca junija v Krškem.

5. – 7. 6.2024

V Krškem mednarodno srečanje v okviru projekta SOLIDARITOWN

Predstavniki osmih evropskih držav so prejšnji teden obiskali Krško z okolico in v okviru mednarodnega srečanja na temo solidarnosti in človekovih pravic izvedli številne aktivnosti v sodelovanju z lokalnim prebivalstvom in predstavniki različnih organizacij.

Center za podjetništvo in turizem Krško je kot eden izmed partnerjev organiziral srečanje v okviru evropskega projekta Solidaritown, ki združuje partnerje iz Španije, Portugalske, Poljske, Belgije, Ukrajine, Italije in Romunije. Na srečanju so govorili o solidarnosti, aktivnem evropskem državljanstvu in človekovih pravicah. Kot vodilo so se posvetili krovni tematiki – ‘Solidarnost kot odgovor za kritične čase’ in v okviru tega izvedli številne aktivnosti.

Prvi dan je udeležence v Podjetniškem inkubatorju Krško pozdravil podžupan Mestne občine Krško, g. Janez Olovec in vsem izrekel iskreno dobrodošlico v Krškem. Pomembnost povezovanje v evropskih projektih ter namen mednarodnega srečanja je povzela direktorica Centra za podjetništvo in turizem, ga. Kristina Ogorevc Račič.

Solidarnost skozi različne pretekle EU projekte v Mestni občini Krško je predstavila ga. Janja Jordan, predvsem aktivno udeležbo mladih, izvedbo projektov s prostovoljnimi društvi in aktualne aktivnosti za zagotavljanje lažjega sobivanja za starejše. Udeleženci so se seznanili tudi s projekti Centra za podjetništvo in turizem Krško, ki predvsem na področju podeželskih ekonomij vključuje številna prostovoljna društva in jim nudi podporo pri njihovem delovanju.

Doc. dr. Anja Mlakar iz Fakultete za turizem Univerze v Mariboru je s svojim zanimivim predavanjem – ‘Praznovanje božiča nekoč in danes’ odprla zanimivo skupinsko razpravo na različne prakse širom Evrope.

V popoldanskem delu so udeleženci po ulicah starega mestnega jedra izvajali intervjuje in se pogovarjali z lokalnimi prebivalci predvsem o vprašanjih, ki se dotikajo prednosti življenja v Evropski uniji in kakšne koristi jim to prinaša. Tudi o tem kakšno Evropo si želijo in kaj lahko sami pri tem storijo. Skupaj z Društvom kmetic Krško so spekli čisto pravo orehovo potico in izvedeli kako Društvo ljubiteljev suhomesnatih dobrot Leskovec pri Krškem naredi tradicionalno domačo salamo.

Naslednji dan so partnerji preživeli na gradu Rajhenburg, kjer so dobili podroben vpogled v delovanje Evropske unije s strani aktualnega evropskega poslanca, g. Franca Bogoviča, ki je poleg izčrpne predstavitve odgovarjal na številna vprašanja povezana z aktualnimi evropskimi temami in evropsko politiko.

Podpredsednik Zveze prijateljev mladine Slovenije, g. Uroš Brezovšek je predstavil zelo uspešno delovanje nacionalne organizacije s številnimi programi, kot so Evropa v šoli, Otroški parlament, Teden otroka, Pomežik soncu, Tom telefon in ostali.

Sledila je okrogla miza, kjer so na temo solidarnosti in človekovih pravic znotraj Evropske unije razpravljali g. Franc Bogovič, g. Alberto Gutiérrez Alberca iz Španije (Predsednik evropskega združenja ‘Christmas Cities Network’) in ga. Ksenja Kragl iz Centra za podjetništvo in turizem, ki je tudi koordinirala celoten partnerski obisk v Krškem.

Imate vprašanje?

Pokličite nas!

    07/ 490 22 2